Zgodnie z § 17 Rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 czerwca 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów, właściciel lub zarządca obiektu przeznaczonego dla ponad 50 osób będących jego stałymi użytkownikami, niezakwalifikowanego do kategorii zagrożenia ludzi ZL IV, powinien co najmniej raz na 2 lata przeprowadzać praktyczne sprawdzenie organizacji oraz warunków ewakuacji z całego obiektu.
Obecnie, zgodnie z § 17.2. Rozporządzenia z 7 czerwca w 2010 r. w przypadku obiektów, w których cyklicznie zmienia się jednocześnie grupa powyżej 50 użytkowników: w szczególności szkoły, przedszkoli, internatów, domów studenckich, praktycznego sprawdzenia organizacji oraz warunków ewakuacji należy dokonać przynajmniej raz na rok jednak w terminie nie dłuższym niż 3 miesiące od rozpoczęcia korzystania z obiektu przez nowych użytkowników.
W przypadku obiektu zawierającego strefę pożarową zakwalifikowaną do kategorii zagrożenia ludzi ZL II oraz w budynkach zakwaterowania osadzonych zlokalizowanych na terenach zakładów karnych i aresztów śledczych, zakres i obszar budynku objęty praktycznym sprawdzeniem organizacji i warunków ewakuacji musi być uzgodniony z właściwym miejscowo komendantem powiatowym (miejskim) Państwowej Straży Pożarnej.
Właściciel lub zarządca obiektu powiadamia właściwego miejscowo komendanta powiatowego (miejskiego) Państwowej Straży Pożarnej o terminie przeprowadzenia działań, nie później niż na tydzień przed ich przeprowadzeniem.
Próbna ewakuacja budynku na szkoleniach przeciwpożarowych
W związku z powyższym firma BHP Bezpieczeństwo przeprowadza próbne ewakuacje obiektów. Należy pamiętać, że z każdego miejsca w obiekcie – tam gdzie przebywają ludzie, muszą być zapewnione warunki umożliwiającą szybką i przede wszystkim bezpieczną ewakuację. Po przeprowadzonej próbnej ewakuacji nasza firma sporządza protokół, zawierający wykaz nieprawidłowości. Ma to na celu jak najszybsze wprowadzenie zmian, w razie gdyby miała miejsce prawdziwa ewakuacja. Najczęściej zmiany te dotyczą:
- Zapewnienia dostatecznej liczby, wysokości i szerokości wyjść ewakuacyjnych;
- Zachowania dopuszczalnej długości, wysokości i szerokości przejść oraz dojść ewakuacyjnych;
- Zapewnienia bezpiecznej pożarowo obudowy i wydzieleń dróg ewakuacyjnych oraz pomieszczeń;
- Zabezpieczenia przed zadymieniem wymienionych w przepisach techniczno-budowlanych dróg ewakuacyjnych, w tym: na stosowaniu urządzeń zapobiegających zadymieniu lub urządzeń i innych rozwiązań techniczno-budowlanych zapewniających usuwanie dymu;
- Zapewnienia oświetlenia awaryjnego (ewakuacyjnego i zapasowego) w pomieszczeniach i na drogach ewakuacyjnych wymienionych w przepisach techniczno-budowlanych;
- Zapewnienia możliwości rozgłaszania sygnałów ostrzegawczych i komunikatów głosowych przez dźwiękowy system ostrzegawczy w budynkach, dla których jest on wymagany.
- Określa zawartość instrukcji bezpieczeństwa pożarowego, z którą zostali zapoznani wszyscy pracownicy (potwierdzili podpisem).
Dodatkowo, sporządzony protokół zawiera szczegółowe informacje dotyczące charakterystyki ogólnej obiektu, takie jak:
- Przeznaczenie obiektu i dane charakterystyczne obiektu,
- Warunki ewakuacji,
- Oznakowanie obiektu pożarniczymi znakami informacyjnymi, ostrzegawczymi
i ewakuacyjnymi, miejsca umieszczenia gaśnic, miejsca szczególnie niebezpieczne, kierunki i wyjścia ewakuacyjne, główne wyłączniki prądu i gazu, - Wyposażenie obiektu w urządzenia przeciwpożarowe,
Bardzo ważne są umieszczone w protokole uwagi do przeprowadzonej ewakuacji, które pozwalają uniknąć tych samych błędów podczas prawdziwej ewakuacji.
Procedura próbnej, prewencyjnej, ewakuacji budynku wykonanej przez BHP Bezpieczeństwo zwiększa szansę wykonania bezpiecznej ewakuacji pracowników przebywających w danym miejscu w realnej sytuacji zagrażającej zdrowiu a nawet życiu ludzi.
Podstawowe zasady bezpiecznej ewakuacji
- Należy postępować zgodnie z zaleceniami osób prowadzących ewakuację.
- Osoby, które mają wyznaczone działania ewakuacyjne, powinny jak najszybciej przystąpić do ich realizacji.
- Należy jak najszybciej opuścić budynek! Nie wolno skupiać się na zabraniu swoich rzeczy osobistych bądź na wyłączaniu komputera. Należy zabrać tylko najważniejsze rzeczy, tj. telefon i dokumenty.
- Należy postępować zgodnie z planem ewakuacyjnym. Nie wolno w jakikolwiek sposób utrudniać ewakuacji.
- Należy zachować spokój. Zbiorowa panika tylko utrudni przeprowadzenie sprawnej i bezpiecznej ewakuacji.
- Należy udać się do miejsca wyznaczonego jako miejsce zbiórki po ewakuacji.
- Należy pozostać na miejscu zbiórki, aż do otrzymania wyraźnego komunikatu o możliwości powrotu na stanowisko pracy.